Segregacja odpadów tekstylnych i odzieży

Od 01.01.2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych.

Od 1 stycznia 2025 r. odpadów tekstylnych nie wyrzucimy już do zmieszanych. Od tego dnia w życie wchodzi nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, która zobowiązuje wszystkie gminy do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych.

Zgodnie z przepisami nowelizacji, od 1 stycznia 2025 r. każda gmina będzie miała obowiązek zorganizowania selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych, do których zaliczamy m.in. zużytą odzież i obuwie, tekstylia domowe (pościel, zasłony) i inne wyroby z tkanin. Minimum jakie muszą zapewnić samorządy, to możliwość oddawania wszystkich odpadów tekstylnych do lokalnego PSZOK-u.

Obecnie nie jest planowane odgórne wprowadzenie dodatkowego, szóstego już, pojemnika przeznaczonego wyłącznie na odpady tekstylne ani zobowiązanie gmin do odbierania tej frakcji odpadów z posesji. Gminy mają jednak dowolność w organizacji dodatkowych sposobów zbiórki odpadów tekstylnych, np. odbiorów ich bezpośrednio z gospodarstw domowych lub utworzenia dodatkowych punktów zbiórki.

Kary za nieprawidłową segregację odpadów tekstylnych

Kary za nieprzestrzeganie nowych zasad lub za nieprawidłowe sortowanie odpadów mogą wynieść od 200 do 400% podstawowej opłaty za odbiór odpadów. Należy podkreślić, że kary te nie są jednorazowe – jeśli mieszkańcy posesji nadal nie będą przestrzegać ustawowych obowiązków, kary finansowe mogą zostać naliczone też w kolejnych miesiącach.

Zarząd ROD „Świerszcza”